Blog


ARABULUCULUK SINAVI REHBERLİK 

Değerli Üyelerimiz

2019 Yılı Arabuluculuk Sınavında nasıl başarılı olunur, ne şekilde çalışmak gerekir diye düşünmektesiniz. En son 2016 yılında Atatürk Üniversitesi tarafından hazırlanan sınav, 2019 yılında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından hazırlanacaktır. 2016 yılında hazırlanan sorular paylaşılmadığı ve farklı bir üniversite tarafından soruların hazırlanacak olması nedeniyle çıkacak soruların da farklı olacağı kanaatindeyiz. Bunanla birlikte çıkacak soruların kanun gereği eğitim konuları kapsayacak olmasında düşünüldüğünde; kanun, yönetmelik ve eğitim konuları arasından soruların çıkmasını beklemekteyiz. 

Bu nedenle; 
24 Kasım 2019 tarihinde yapılacak olan sınavlardan önce en az bir kere; 
1 - Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu 
2 - Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği 
3 - Temel Arabuluculuk Eğitimi Katılımcı Kitabı
4 - Arabuluculuk Etik Kuralları
5 - Ticari Uyuşmazlıklarda Dava Şartı Arabuluculuk  
6 -Aile Arabuluculuğu ( vaktiniz yeterli ise ) kitaplarını Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı sitesinden veya sitemiz üzerinden indirerek okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Sınavımız 150 dakika olduğu için ikinci dikkat edeceğimiz husus zamanında sınavın sorularını çözmenizdir. her soru için 90 saniyeniz; yani 1,5 dakikanız vardır. Bu nedenle piyasada bulunan soru kitaplarını çözerken kendinize zaman tutarak çözmeniz gerekmektedir. 
Sitemizde bulunan sorulamızı ve denemelerimizi çözerken süreli soru çözme  yöntemi uygulanmaktadır. bu şekilde hangi alanda kaç soru doğru, kaç yanlış, %70 diliminde başarılı bulunup bulunmadığınız ve kaç dakikada sınavı tamamladığınız ile ilgili analizleri bulabilirsiniz. 
 
Güncel Sınav;  çalıştığınız kitaplar, aldığınız eğitimleri pekiştirmeniz için; 
1 - Süreli Sınav ve Deneme Sınavları ile üzerinden en çok karşılaşılan sınav sorularını zamanında yetiştirme konusunda zorluk yaşamamanız, 
2 - Avukatlık mesleğinin zorluğu nedeniyle yanınızda devamlı kitap taşıma durumunda olmadığınız da düşünerek dava ve duruşma beklerken dahi online olabildiğiniz her alanda soru çözebilme imkanına sahip olmanız, 
3 -  Deneme sınavları ile kendinizi diğer adaylar karşısında test edebilmeniz, 
4 - Kaynaklara erişim kolaylığı sağlamanız açısında çalışmaların yürütmekte ve her geçen gün güncellenerek, güncel sınav hizmetini sunmak için çaba sarf etmekteyiz. 
Unutmayın hiçbir başarı tesadüf değildir. Gayret, Azim ve Disiplin ile